תפקידו של מנהל הלמידה בארגון בעקבות מהפכת ה-genAI

כולם מדברים על genAI (או על המצב במדינה, אבל זה כבר סיפור אחר…).

חלק בחשש, חלק באימה של ממש, וחלק בעיניים בורקות, ציפייה והתרגשות.

אני מודה, אני שייך לחלק האחרון. אני גם מודה שאני לא ממש מבין לעומק את הסכנות ואת ההשלכות, אבל גם מכיר ביתרונות העצומים של המהפכה הזו לאנושות.

מה שלא יהיה, genAI כבר כאן, ותפקידנו הוא להבין מה אנחנו עושים עם הכלים המהפכניים הללו ואיך הם משתלבים בחיינו ובארגונים שלנו. או באופן יותר ספציפי, מהו תפקידו של גוף ומנהל הלמידה בארגון בעקבות מהפיכת ה- genAI.

תפקידו של מנהל הלמידה בארגונים של היום עובר מהפך משמעותי בעקבות מהפכת ה-genAI. חלק כבר שם, חלק עוד לא, אבל זה קורה.

ככל שהבינה המלאכותית (AI) ממשיכה להתקדם ולהשתלב בהיבטים שונים של הפעילות העסקית, האחריות והציפיות המוטלות על מנהלי הלמידה מתפתחות. 

מנהל הלמידה ממלא כעת תפקיד מכריע בניווט בעולם המורכב הזה של ולהבטיח שהעובדים בארגון מצוידים במיומנויות הנדרשות כדי לשגשג בעידן החדש הזה.

בעבר, המיקוד העיקרי של מנהל הלמידה היה בשיטות הדרכה מסורתיות שנועדו לשפר את הידע והיכולות של העובדים. עם זאת, עם כניסתו של genAI, סביבת העבודה משתנה במהירות. אוטומציה, למידת מכונה וטכנולוגיות AI אחרות מעצבות מחדש את תפקידי העבודה ויוצרות דרישה לארגז כלים שונה של מיומנויות. מנהל הלמידה חייב כעת להיות מיומן בזיהוי דרישות המיומנויות המתעוררות הללו ובתכנון תוכניות הכשרה העונות עליהן.

אחד האתגרים המרכזיים איתם מתמודדים מנהלי הכשרה במהפכת ה-genAI הוא הצורך לגשר על הפער בין מיומנויות אנושיות ליכולות המכונה. 

בעוד שבינה מלאכותית יכולה להפוך משימות שגרתיות לאוטומטיות, היא לא יכולה להחליף את היכולות האנושיות הייחודיות כמו חשיבה ביקורתית, יצירתיות ואינטליגנציה רגשית (גם על זה יש ויכוח, אבל רובנו עדיין עוד לא שם…), ועלינו לתמוך בפיתוח מיומנויות אלו בקרב העובדים, ולהבטיח שהם משלימים את יכולות הבינה המלאכותית במקום להתחרות בהן.

יתר על כן, על מנהל הלמידה מוטלת המשימה לטפח תרבות של למידה מתמשכת בתוך הארגון. 

כן, אני עדיין ממשיך להציק על העניין הזה…

בעידן ה-genAI, קצב השינוי הטכנולוגי הוא חסר תקדים. עובדים צריכים לעדכן ללא הרף את כישוריהם כדי להישאר רלוונטיים. 

אנו נדרשים לבסס מסלולי למידה גמישים, נגישים ונענים לדרישות המתפתחות של מקום העבודה ולהשתמש כמנוף בפלטפורמות למידה מקוונות, מערכות למידה אדפטיביות מונעות בינה מלאכותית, וכלים חדשניים אחרים כדי לספק חוויות למידה מותאמות אישית לעובדים.

בנוסף למיומנויות הטכנולוגיות, על מנהל הלמידה להתמקד גם בטיפוח חשיבה של הסתגלות וחוסן. 

וגם על זה חפרתי לא מעט במאמרים קודמים, ועוד אמשיך.

מהפכת ה-genAI מביאה איתה אי ודאות ושיבושים. עובדים צריכים להיות מוכנים להסתגל לתפקידי עבודה משתנים, לאמץ טכנולוגיות חדשות ולנווט את הדינמיקה המתפתחת של מקום העבודה. 

מנהל הלמידה ממלא תפקיד מרכזי בהקניית של growth mindset (גם על זה כתבתי לא מעט בעבר) והקניית כלים לעובדים ולמנהלים לנווט אי בהירות ושינוי.

 

היבט קריטי נוסף בתפקידו של מנהל הלמידה במהפכת ה-genAI הוא השימוש האתי ואחראי בטכנולוגיות AI. 

ככל שמערכות בינה מלאכותית משתלבות יותר בתהליכים עסקיים, גדל הצורך של העובדים להבין את ההשלכות האתיות של בינה מלאכותית ולקבל החלטות מושכלות. 

עלינו לסייע בעיצוב תוכניות המחנכות את העובדים בשימוש אתי ב-AI, כולל נושאים הקשורים להטיה ועיוותים במידע, פרטיות ובכלל, אחריות.

שיתוף פעולה ומיומנויות בין-תחומיות צוברות גם הן בולטות בעידן ה- GenAI. מנהל הלמידה חייב לאפשר שיתוף פעולה חוצה תפקודיים בין עובדים בעלי מערכי מיומנויות מגוונים, כולל בעלי מומחיות ב-AI ומדעי הנתונים. גישה שיתופית זו מאפשרת לארגון לרתום את מלוא הפוטנציאל של טכנולוגיות בינה מלאכותית ומבטיחה שהטמעת בינה מלאכותית תואמת את האסטרטגיה העסקית הכוללת.

יתרה מכך, על גופי משאבי האנוש והלמידה להתייחס להשפעה הפסיכולוגית של מהפכת ה-genAI על העובדים. 

החשש מחוסר רלוונטיות תעסוקתית ודאגות לגבי עתיד העבודה רווחים כאשר מערכות בינה מלאכותית הופכות יותר ויותר משימות לאוטומטיות. 

מנהל הלמידה צריך ליישם תוכניות המקדמות חשיבה חיובית כלפי בינה מלאכותית, תוך שימת דגש על הפוטנציאל של AI להגביר את היכולות האנושיות וליצור הזדמנויות חדשות. 

אנחנו נדרשים לקחת חלק בפיגוג 'מסך העשן' לגבי בינה מלאכותית, לסייע ביצירת שקיפות לגבי מה היא יכולה ולא יכולה לעשות, ולהציע תמיכה לעובדים ללמידה מחדש או לשיפור המיומנות לפי הצורך.

בעידן ה-genAI, יותר מתמיד, מנהל הלמידה הופך לשותף אסטרטגי בפיתוח ארגוני. 

היכולת לצפות את דרישות המיומנויות העתידיות, לעצב תוכניות למידה זריזות והסתגלות, ולטפח תרבות של למידה מתמשכת היא חשיבות עליונה. 

מנהל הלמידה חייב להיות פרואקטיבי בשמירה על ההתפתחויות האחרונות ב-AI ובטכנולוגיות מתפתחות, לשתף פעולה עם מומחים בתעשייה ולהתאים אסטרטגיות הדרכה בהתאם.

אהבתם? שתפו את הפוסט!

רוצים לדבר?

השאירו פרטים ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי​